Tepelné izolace a hydroizolace PUR pěnou
Izolační řešení PUR prémiovými systémy

Aktuálně: Trápí vás doma horko? Řešením je izolace!

PUR izolace panelového domu

Tropické teploty se negativně projevují především v nedostatečně izolovaných stavbách. Při slunných a horkých dnech jsou to právě střechy, které přijímají obrovské množství tepelné energie. Pokud jsou teploty ojedinělé, s přestávkami chladnějších dnů, není to takový problém a domy se stihnou „ochladit“. Problém nastává, jsou-li vysoké teploty nepřetržitě, každý den po sobě a stavební konstrukce se nestačí ochladit a teplo kumulují. Tento jev se projevuje především u plochých střech s nedostatečnou nebo nefunkční izolací. V řadě případů jsou i starší stavby (řadové rodinné domy, bytovky apod.), které ve své době využívaly jako tepelnou izolaci škvárový zásyp nebo podobné materiály. I střechy s tehdy moderními KSD deskami (5 cm polystyren) nemají vzhledem k současným klimatickým podmínkám velký efekt. Vedle nedostatečné tepelné izolace, která nyní musí zajišťovat opačnou funkci – tedy zamezení průchodu tepla do objektu, je to často i standardní barevný odstín povrchu asfaltové krytiny – černá. Tato kombinace je potom výrazným negativním zdrojem prohřívání objektu – domu, obzvláště v místnostech pod plochou střechou. Tepelná energie prostupuje střechou, stropem a tyto prohřívá. Teploty v noci, které výrazně neklesají, neumožní ochlazení a nezbývá, než instalovat klimatizaci a prostory ochlazovat. Samozřejmě, náklady na elektrickou energii zvyšují rodinné rozpočty. Neplatíme tedy jen v zimě za teplo (neizolovaná střecha = úniky tepla), ale i za snesitelné klima v létě.

Jednoduché řešení – izolace

Firma PUR-IZOLACE s.r.o. nabízí ověřené, léty vyzkoušené řešení, nástřik tepelné a zároveň vodotěsné izolační vrstvy. Asociace označení „tepelná izolace“ někdy vyvolává pocit, že se jedná o izolaci proti únikům tepla. Samozřejmě, ale funguje i obráceně. Pro jednoduchou představu: každý z nás má doma příklad – mrazák v bytě pracuje s vnitřní teplotou např. -18°C, přitom máme v bytě např. 23°C. Rozdíl cca 40°C potom udržuje stěna mrazáku, která je např. 50 mm silná. Jak je to možné? Díky vysoce kvalitní izolaci, kterou je tvrdá polyuretanová pěna. Pěna neobsahuje vzduch a má izolační parametry více jak 1,5 x lepší než běžný polystyren. Použijeme-li technické označení, součinitel λ = 0,023 až 0,026 dle typu pěny a metodiky měření. Tloušťka 50 mm přináší výborné tepelně izolační parametry – viz zmíněný mrazák.

„Tři mouchy jednou ranou“

…by se dalo říci, při aplikaci Izolačního systému PUR IZOLACE W60. Je to pravda? Za prvé – izolace proti únikům tepla v zimě. Za druhé – izolace proti prohřívání střechy v těchto tropických dnech. A za třetí – vodotěsná, pochůzná izolační vrstva. Pěna má uzavřenou strukturu, je nenasákavá. Při nástřiku nedochází k poškození původní hydroizolační vrstvy. Snížení prohřevu napomáhá vedle vysoce účinné tepelně izolační vrstvy i povrchová úprava v bílé barvě, která intenzivně odráží sluneční paprsky.

Kdy je vhodné objekt izolovat?

Kvalitní provedení vyžaduje suchý a teplý povrch, který je izolován. Realizace je možná od počátku května do konce října. Nyní je přesně ta doba, kdy je možné úspěšně a kvalitně izolaci provádět. Vedle původních asfaltových krytin je možné izolovat jakékoliv plechové krytiny nebo vlnitý eternit. Vhodnost řešení a postup prací stanoví vždy technik při osobní prohlídce objektu. Prohlídka a stanovení postupu je samozřejmě zdarma. Pro šikmé – taškové – střechy nabízíme jiné řešení – systém PUR IZOLACE SOFT. I zde je co řešit, móda černých střešních tašek jde přesně proti tropickým slunným dnům. O tom někdy příště…


Autor článku
Petr Korčák
technický poradce PUR-IZOLACE s.r.o.